Proiectul Esprit in colaborare cu Fundatia Stiintescu

Elevii Şcolii Gimnaziale nr. 3 au învăţat să combine practic biologia, tehnologia şi meteorologia cu o finanţare prin Fondul Ştiinţescu.
În primăvara acestui an, Şcoala Gimnazială nr. 3 „Gheorghe Lazăr” a aplicat proiectul „ESPRIT- Educaţie în spirit practic, inovativ şi tehnic” şi cu care a reuşit să câştige unul 10 proiecte finanţate de Fundaţia Comunitară Braşov prin Fondul Ştiinţescu. A achiziţionat o seră de 70 de mp în care elevii au învăţat să planteze şi să îngrijească lavanda şi alte plante aromatice dar mai ales ce beneficii se pot obţine prin cultivarea plantelor.

În apropierea serei se află instalată o staţie meteo de mare precizie, care le oferă micilor oameni de ştiinţă informaţii despre vreme. Cum ar fi dacă din cultivarea plantelor aromatice ar putea obţine bani? s-au întrebat elevii. Pentru asta au făcut săpunuri, uleiuri, pacheţele cu muguri de lavandă pe care vor încerca să le vândă.

Iuliana Gherghe, directorul Şcolii Gimnaziale nr. 3 „Gheorghe Lazăr”, cred că proiectul va sensibiliza şi alte şcoli astfel încât elevii să iubească natura, „Braşovul este un oraş extraordinar are foarte multă verdeaţă copii trebuie să iubească mediul să trăiască sănătos, să înveţe să se bucure de fiecare plăntuţă, sămânţă pe care o plantează, apoi o udă să aibă emoţia şi bucuria creşterii acestei plante”.

Sâmbătă, Şcoala Gimnazială nr. 3 „Gheorghe Lazăr” din Braşov şi Fundaţia Comunitară Braşov vor organiza ateliere cu elevi şi cu părinţii cu tema „Lavanda, o minune în sera noastră”, precum şi o tombolă cu produse obţinute din lavandă.